21 styczeń

Imieniny: Agnieszki Jarosława Epifaniusza
Św. Agnieszka, dziewica, męczennica  
łac. agnes baranek, gr. hagné niewinna, czysta
Św. Agnieszka na mozaice z jej kościoła w Rzymie

Św. Agnieszka na mozaice z jej kościoła w Rzymie

Św. Agnieszka to jedna z najbardziej popularnych świętych w starożytności. Jako 12 – letnia dziewczynka, pochodząca ze starego rodu, miała ponieść męczeńską śmierć na stadionie Domicjana około 305 roku. Na miejscu „świadectwa krwi” dzisiaj jest Piazza Navona – jedno z najpiękniejszych i najbardziej uczęszczanych miejsc Rzymu. Tuż obok, nad grobem męczennicy wzniesiono bazylikę pod jej wezwaniem, w której 21 stycznia – zgodnie ze starym zwyczajem – poświęca się dwa białe baranki. Patronka dzieci, panien, ogrodników. Według legendy św. Agnieszka, całkowicie obnażona na stadionie, została rzucona na pastwę spojrzeń tłumu. Za sprawą cudu okryła się płaszczem włosów.

W IKONOGRAFII przedstawia się Świętą z barankiem mającym nimb lub z dwiema koronami – dziewictwa i męczeństwa. Nieraz obok płonie stos, na którym ją prawdopodobnie spalono.
Jej atrybutami są: baranek z nimbem lub ze sztandarem, gałązka palmowa, dwie korony – dziewictwa i męczeństwa, kość słoniowa, lampka oliwna, lilia, miecz, zwój.

 
 
Inni patroni dnia  
  
Św. Epifaniusza bpa Pawii († 496)
ŚwŚw. Fruktuosa bpa, Auguriusza, Eulogiusza dk., mm. († ok. 260)
bł. Jana Chrzciciela Turpin du Cormier († 1794)
bł. Józefa Nascimbeni kpł. († 1922)
Św. Meinrada kpł. mn. († 862)
Św. Patroklusa m. († II w.)
Św. Publiusza bpa Aten († ok. 1000)

℗ Św. Agnieszka, dziewica, męczennica

Komentarze są wyłączone.