Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. NASZ KOŚCIÓŁ -
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Parfia Rzymskokatolicka w Pustkowie Osiedlu
OKRES ZWYKŁY Piątek, 20 Wrzesień 2019 - 263 dzień w roku - godz.01:16:35 Tydzień: 38
1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2016 2017 2018 2019  
NASZ KOŚCIÓŁ - ROK 2010 : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  
Nasz Kościół - nr 211  -  Październik 2010   
Szkolne Koło Caritas

„ Wychowanie do wiary musi polegać przede wszystkim na rozwijaniu właśnie tego, co jest w człowieku dobre. Wielka zatem szansą wychowawczą jest rozwój wolontariatu, który będzie inspirowany duchem ewangelicznym. Może warto byłoby tworzyć młodzieżowe zespoły Caritas w parafiach czy w szkołach” - takie przesłanie skierował Benedykt XVI do biskupów polskich przybyłych z wizytą ad limina (28 XI 2005 r.). Zobaczmy jak to wezwanie jest realizowane w naszej Parafii.

Szkolne Koło Caritas

Szkolne Koła Caritas to organizacje uczniowskie, które włączają się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywną, prowadzoną przez Caritas. Celem ich działalności jest kształtowanie u uczniów postawy miłości bliźniego zarówno w środowisku w jakim żyją, jak i w środowisku szkolnym. Członkiem Koła może być każdy uczeń szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły średniej, który włączył się w pracę Koła, jako kandydat i wyraził chęć pełnego w nim uczestnictwa, poprzez wypełnianie obowiązków wynikających z regulaminu Koła. Uczniowie, którzy chcą działać w Szkolnym Kole Caritas Diecezji Tarnowskiej zwracają się do Dyrektora szkoły, aby ten wystąpił do Dyrektora Caritas z prośbą o powołanie Koła informując Go, kto będzie opiekunem, a także proponując asystenta kościelnego.

Ten etap organizacji Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół w Pustkowie Osiedlu ma już za sobą. 14 kwietnia 2010 r. Dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej ks. Ryszard Podstołowicz podpisał akt powołania Szkolnego Koła Caritas w Pustkowie-Osiedlu. Opiekunem SKC jest pani Aleksandra Zołotar, a Asystentem kościelnym ks. Marcin Jarek. Do prac włączeni zostali też inni nauczyciele: panie Ewa Liszcz, Stanisława Banach, Teresa Kajder, Agnieszka Matłok. Spotkania robocze i formacyjne odbywają się systematycznłe dwa razy w miesiącu.

Od momentu powołania Koła rozpoczął się proces kompletowania kandydatów i opracowania planu działania na aktualny rok szkolny. Na dzień dzisiejszy liczba uczniów, którzy zdeklarowali swój udział w pracach SKC wynosi 39. Liczba ta zostanie zapewne jeszcze uaktualniona w najbliższym czasie. Opracowany plan działania na ten rok szkolny obejmuje podejmowanie akcji związanych ze zbieraniem nakrętek na wózek inwalidzki, świętem zmarłych, akcją mikołajową, udziałem w akcji „Kilo”, wigilią i spotkaniem z chorymi w DPS itp. Uwzględnia także takie działania jak spotkania modlitewne, przygotowanie gazetki tematycznej i akcji plakatowych.

4 października 2010 r. odbyły się wybory zarządu SKC. Spośród złożonych kandydatur wybrano:

Prezesa - Edytę Świętoń z kl. III b gimnazjum
Zastępcę - Katarzynę Papiernik z kl. II a gimnazjum
Sekretarza - Anitę Kurzawa z kl. tli a gimnazjum
Skarbnika - Magdalenę Gawryś z kl. III a gimnazjum.

Członkowie zostali zapoznani z Regulaminem SKC i przyjęli plan działań na rok szkolny 2010/2011. Praca z dziećmi i młodzieżą nad kształtowaniem postaw miłości i miłosierdzia daje nadzieję, że działalność Caritas w naszej parafii będzie kiedyś w przyszłości dalej kontynuowana.

Maria

Powrót do strony głównej