Poniedziałek 30 Marzec 2020 – 90 dzień w roku  
Dzisiaj imieniny: Amadeusza Leonarda Jana Marii Ameli Aneli Dobromira
INTENCJE – Marzec 2020  
PAPIESKA EWANGELIZACYJNA
Za Kościół w Chinach, aby zachował wierność Ewangelii i wzrastał w jedności.
RYCERSTWA NIEPOKALANEJ
Aby nasza wytrwała modlitwa była oddechem dla naszych serc.
Do przemyślenia z dzisiejszej ewangelii  
 
• „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem”.

Wymagamy od sędziów, żeby sami byli nieskazitelni. Nie chcemy, żeby sądzili nas zbrodniarze – bo wtedy ich sąd nie będzie sprawiedliwy. A jednocześnie sami, popełniając grzechy i nie będąc świętymi, ośmielamy się sądzić innych… Dopóki nie mieszka w tobie Bóg, dopóki twój umysł i serce nie są Nim przepełnione, milcz, kiedy widzisz grzesznika. Dopiero kiedy Bóg będzie z tobą zjednoczony, będziesz umiał współczuć.

Różaniec 03/2020   Komentarz: O. JAN PAWEŁ STRUMIŁOWSKI Ocist  

Patron dnia

Bł. Amadeusz IX Sabaudzki, książę  

łac. amo kochać i deus Bóg; „miły Bogu”

Bł. Amadeusz IX Sabaudzki, książę, syn Ludwika księcia Sabaudii i Anny. Urodził się w 1435 r. w Thonon-les-Bains (Sabaudia). Dziadkiem był Amadeusz VIII Sabaudzki, który w 1439 został wybrany przez schizmatyczny sobór w Bazylei antypapieżem Feliksem V. Dopiero w 1449 r. dziadek uznał swoją pomyłkę i odpokutował, otrzymując przebaczenie od prawowitego papieża.

Już w dzieciństwie został, zgodnie z obowiązującymi ówcześnie zwyczajami (niejednokrotnie gwarantowało to pokój między krajami), zaręczony z Jolantą, z francuskiej rodziny królewskiej Walezych. Ślub nastąpił w 1452 r. Małżeństwo okazało się szczęśliwym. Urodziło się 10 dzieci, z których wprawdzie część umarła już w dzieciństwie, ale jedna z córek, Ludwika, również miała zostać wyniesiona do chwały ołtarzy.

W 1465 r. został, po śmierci ojca, księciem sabaudzkim. Okazał się dobrym władcą. Udało mu się zaprowadzić pokój ze zwaśnionym rodem Sforzów z Mediolanu (jego siostra wyszła za Galeazzo Sforza). w domu zażegnał niepokoje ze strony niezadowolonych braci. Optował za krucjatą dla odzyskania Konstantynopola z rąk zwycięskich Turków.

Przywiązywał ogromną wagę do życia duchowego. Regularnie klękał do modlitwy i przyjmował sakramenty. Był wielkim jałmużnikiem. Sam żył skromnie.

Cierpiał na epilepsję i w 1471 r. musiał oddać ster rządów w ręce żony. Spowodowało to bunt notabli i uwięzienie, z którego wyratował go brat Jolanty, król francuski Ludwik XI.

Ale czas Amadeusza mijał. Na łożu śmierci miał powiedzieć zgromadzonym dzieciom i dworowi „Bądźcie sprawiedliwi, kochajcie potrzebujących i biednych a Pan da pokój Waszemu krajowi”. Obdarzony przez potomnych przydomkiem Szczęśliwy umarł w 1472 r. w Vercelli, gdzie do dziś, w katedrze, znajdują się jego relikwie.Beatyfikował go Innocenty XI w 1677 r.

 

Inni patroni dnia  

Św. Jana Klimaka, opata na Synaju († 650?)
Św. Kliniusza († V w.)
Św. Leonarda Murialdo zk. († 1900)
Św. Piotra Regalata kpł. zk. († 1456)
Św, Zozyma bpa w Syrakuzach († ok. 662)

 
Jan Paweł II na 14 tydzień  
 
Sprawiedliwość i pokój może przynieść tylko oczyszczenie sumień.
 
Ważne wydarzenia  
30 III 1940
Niemiecka akcja ekstreminacyjna polskiej inteligencji w tzw. Generalnej Guberni, poprzedzona działaniem na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Śląsku, w Krakowie. Trwała do 10 VII 1940 roku. Aresztowano ok. 10 tys. Polaków, z tego 3,5 tys. zamordowano. Podobne akcje przeprowadzało NKWD na terenach okupowanych przez Sowietów.
Gdzie mieszkamy