Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. MATKA BOŻA Z ALTÖTTING - GOTYCKA FIGURA MARYI
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Parfia Rzymskokatolicka w Pustkowie Osiedlu
ADWENT Niedziela, 08 Grudzień 2019 - 342 dzień w roku - godz.17:58:09 Tydzień: 49
MATKA BOŻA Z ALTÖTTING - GOTYCKA FIGURA MARYI  
Róża Róża

Matka Boża z Altötting

Początki kultu maryjnego sięgają tu czasów św. Ruperta z Salzburga (zm. w 715 r), zwanego apostołem Bawarii. On to w VIII w. polecił wybudować w Altötting mały kościółek, zwany dzisiaj Kaplicą łask. Powstała ona na miejscu dawnego kultu pogańskiego Siedmiu Planet.

Św. Rupert ochrzcił tu króla Bawarii Ottona. Choć pod koniec IX w. i na początku X w. Bawarię podbijali Węgrzy, to nigdy nie doszło do profanacji gotyckiej Cudownej Figury czczonej przez Niemców, a takie wiernych z innych krajów języka niemieckiego jako "Naszą kochaną Panią" ("Unsere Liebe Frau"). Rzeźba liczy 65 cm wysokości i przedstawia Maryję, która na lewej ręce trzyma Chrystusa. Duża dłoń Jezusa symbolizuje ogrom rozdawanych łask. W dłoniach Maryi umieszczone jest złote berło.
Na przestrzeni wieków okolice te były wolne od zarazy, głodu, ominęła je wojna trzydziestoletnia. Kiedy wybucha epidemia czarnej ospy, tysiące wiernych szukało tu skutecznie pomory i nadziei. Świątynia ocalała też podczas wojen napoleońskich oraz podczas I i II wojny światowej.
W XV w. okazało się, że odwiedzających Kaplicę Łask jest tak wielu, że nie mieszczą się w niej. Dlatego też postanowiono usunąć jedną ze ścian świątyni, umożliwiając wiernym obecnym w kościele widok na Cudowną Figurę. W 1623 r książę bawarski Maksymilian I wybrał tutejszą Czarną Madonnę na patronkę Bawarii. Sanktuarium z czasem tak się rozrosło, że powstało wiele obiektów towarzyszących: domy pielgrzyma, przychodnie lekarskie. O ogromie uzyskanych tu łask świadczą liczne wota. Są wśród nich liczne dowody uzdrowień; a nawet swoiste "pamiątki" z czasów wojny - bomby, które nigdy nie wybuchły, choć były zrzucone...
"Nasza Kochana Pani" otoczona jest 21 srebrnymi urnami, w których znajdują się serca książąt i królów Bawarii. Byli oni wielkimi czcicielami Maryi i zechcieli, aby także po śmierci być blisko Niej.
Z sanktuarium związana jest też postać skromnego zakonnika, św. Konrada z Parzham, kapucyna, który przez 41 lat służył do Mszy św. przy ołtarzu Królowej Bawarii. Jako furtian znał on wielu pielgrzymów. Zmarł w 1894 r, a na ołtarze wyniósł go w 1934 r Papież Pius XI. Obecnie do sanktuarium w Altötting przybywa rocznie około miliona pielgrzymów. Są to głównie Niemcy, Austriacy, Włosi, Francuzi, Hiszpanie, a od kilu lat także Polacy.

Papieże pielgrzymi

W 1782 r to niemieckie sanktuarium Papież Pius VI. 18 listopada 1980 r był tu Ojciec Święty Jan Paweł II. Czekało na niego ponad 50 tys. wiernych. Stu ministrantów z zapalonymi świecami przyprowadziło Ojca Świętego do ołtarza. Ordynariusz Pasawy ks. bp Antonius Hofmann powitał Następcę Św. Piotra w "pięknej wielkiej izbie Maryi". Pobyt Jana Pawła II w Altötting był okazją do spotkania z duchowieństwem zakonnym z całej Europy, Afryki i Ameryki. Wraz z Ojcem Świętym Mszę św. koncelebrowało 36 kardynałów i biskupów. Do zakonników też skierował Papież swoją homilię. Podziękował w niej tym wszystkim, którzy w stanie duchownym wyrzekli się własnego życia oraz poświęcili Bogu i bliźnim.
Nie zabrakło też Aktu Zawierzenia Matce Najświętszej. "Zawierzam Ci, o Matko, przyszłość wiary na tej prastarej chrześcijańskiej ziemi i zawierzam Ci pokój świata, pamiętny niepokojów ostatniej straszliwej wojny, która zadała tak straszne rany narodom kontynentu europejskiego. Niech rośnie w nich nowy ład, oparty na ścisłym poszanowaniu praw każdego narodu i każdego człowieka w tym narodzie, prawdziwy ład moralny, w którym będą mogły współżyć z sobą jakby w pełnej rodzinie dzięki równowadze sprawiedliwości i wolności". Noc z 18 na 19 listopada 1980 r. Ojciec Święty spędził w prostej celi zakonnej.

Wojciech Świątkiewicz

CO, GDZIE, KIEDY

Msze św.: - codziennie od 6.00 do 12.00

- w niedzielę o 10.00 uroczysta msza z chórem i orkiestrą od świąt Wielkiej Nocy do października

Procecja światła: w sobotę o 20.00 od świąt Wielkiej Nocy do października

Różaniec z procesją: w niedziele i święta o 9.30

Telefony: ++49-8671-8069 - biuro turystyczne

++49-8671-85858 - biuro turystyczne - FAX

Strona WWW: - http://www.altoetting.de | Strona ze zdjęciami

Powrót do strony głównej