Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info.
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Parfia Rzymskokatolicka w Pustkowie Osiedlu
ADWENT Niedziela, 08 Grudzień 2019 - 342 dzień w roku - godz.17:20:38 Tydzień: 49
MATKA BOŻA Z FATIMY  
Róża Róża

Matka Boża z Fatimy

MB Fatimska

Ścieżka, a właściwie chodnik z lastrykowych płyt - wąski, ale za to bardzo długi - przecina plac przed bazyliką i ciągnie się aż do Kaplicy Objawień. Posuwają się po nim na kolanach pielgrzymi, przebierając w palcach ziarenka różańca. Są wśród nich ludzie starsi i całkiem młodzi, prawie dzieci. Ktoś zatrzymał się zmęczony i przysiadł na piętach, ktoś podparł się rękami, kogoś innego podtrzymują pomocne ramiona. Przejście tzw. "ścieżką pokuty", po śladach Łucji dos Santos, która właśnie na kolanach błagała Maryję o zdrowie dla swojej matki, wymaga poświęcenia. A jednak od lat posuwają się tą ścieżką setki, tysiące, miliony pątników. W promieniach słońca wytarte ich kolanami płyty błyszczą, jak najpiękniejszy marmur kararyjski.
    Znajdujemy się na krańcu Europy, zaledwie 50 kilometrów od wybrzeża Atlantyku, w jednym z największych ośrodków kultu maryjnego na świecie. Każdego roku przybywa tu ponad 4 miliony pielgrzymów i turystów. Najwięcej w rocznice objawień, a więc 13 maja i 13 października. Otoczony z dwóch stron niczym skrzydłami, potężną kolumnadą i mogący pomieścić kilkaset tysięcy ludzi plac przed bazyliką wypełniają szczelnie pątnicy.
    Do pozostałych osobliwości, obok wioski Aljustrel, w ktorej znajduje się dom urodzin pastuszków oraz Loca de Cabeçco, gdzie można obejrzeć brzemienny w wyraz pomnik symbolizujący pierwsze i drugie objawienie, należy również kaplica Calvary, z której otwiera się przepiękny widok na całą okolicę.

Fatima Kapliczka Objawień - prawdziwe serce Sanktuarium. Była pierwszą budowlą wzniesioną w miejscu, gdzie rosło drzewo, nad którym objawiła się Matka Boża. Kapliczka została niemal całkowicie zniszczona przez wybuch bomby w 1922 roku i zaraz odbudowana w do dziś zachowanej postaci. Dokładnie w miejscu objawień znajduje się kolumna, na której umieszczona jest statua Matki Najświętszej w szklanej obudowie. Cudowna Figura została wyrzeźbiona z brazylijskiego drewna cedrowego według wskazówek 13-letniej wówczas Łucji, a ukoronowana 13 maja 1946 r.

Bazylika Różańcowa - wybudowana w latach 1928-53. Prowadzi do niej 43 wielkich stopni. Niemal całą fasadę Bazyliki stanowi 65-metrowa wieża, kryjąca w sobie 65 dzwonów, które co godzinę intonują melodię "Pieśni fatimskiej". W połowie wysokości wieży stoi w niszy 4,5-metrowa figura Niepokalanego Serca Maryi z białego marmuru, ufundowana w 1959 roku przez katolików północnoamerykańskich.
     Piętnaście ołtarzy poświęconych jest piętnastu tajemnicom różańcowym. Obraz w głównym ołtarzu przedstawia przekazanie orędzia Matki Bożej pastuszkom. Witraże przedstawiają sceny z objawień i wezwania Litanii Loretańskiej. W Bazylice znajdują się grobowce Franciszka i Hiacynty.
     Na placu przed Bazyliką znajdują się trzy pomniki: - papieża Pawła VI, upamiętniający pierwszą spośród wszystkich pielgrzymek papieskich w dniu 13 maja 1967 r; - papieża Piusa XII, orędownika fatimskiego przesłania. Pomnik został wzniesiony dzięki ofiarom katolików niemieckich; - pierwszego biskupa odnowionej diecezji Leiria Józefa Alves Correia da Silva.

Esplanada - z monumentalnymi schodami i kolumnadą, wewnątrz której znajduje się Droga Krzyżowa, wybitne dzieło sztuki mozaikowej.

Wielka Droga Krzyżowa - zaczyna się w odległości ok. 13 km od Fatimy. Składa się z prostych, ok. 2-metrowych krzyży granitowych, ustawionych przy drodze w odstępach jednego kilometra. Została poświęcona już w 1927 roku, Obecnie ukryte wśród drzew krzyże trudno jest dostrzec.

Mała Droga Krzyżowa - nazywana też "Węgierską" gdyż powstała dzięki ofiarom uchodźców węgierskich z 1956 roku, a jej inauguracja odbyła się w 1964 roku. Na ok. 2-kilometrowej drodze znajduje się 14 kapliczek z białego marmuru z rzeźbionymi w kamieniu stacjami Drogi Krzyżowej. Na Kalwarii zbudowano kaplicę ku czci św. Stefana.

CO, GDZIE, KIEDY  
Msze św.: - codziennie
Procecja światła: codziennie o 21.30 od świąt Wielkiej Nocy do października
Różaniec z procesją: w niedziele i święta o 9.30
Telefony: ++351-49-539600 - sanktuarium
++351-49-539605 - sanktuarium - FAX
++351-44-823773 - biuro turystyczne
++351-44-833533 - biuro turystyczne - FAX
Powrót do strony głównej