Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. Siostra Łucja
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Parfia Rzymskokatolicka w Pustkowie Osiedlu
ADWENT Niedziela, 08 Grudzień 2019 - 342 dzień w roku - godz.16:29:28 Tydzień: 49
SIOSTRA ŁUCJA  
Życie i misja Siostry Łucji - Ty pozostaniesz na ziemi jakiś czas  

Łucja dos Santos urodziła się 22 marca 1907 r. w wiejskiej chacie w miejscowości Aljustrel, leżącej ok. 100 km od stolicy Portugalii, Lizbony. Rodzinny dom był miejscem przygotowującym Łucję do tego, do czego niebawem przeznaczył ją Pan. A misja jej była długa - trwała 90 lat, od orędzia przekazanego przez Anioła po ostatnie objawienie, spotkanie z Maryją Matką Dobrej Śmierci w 2005 r.

Więcej...
13 lutego 2005 r. Siostra Łucja odeszła do nieba  
Siostra Łucja

Lucia dos Santos urodzona w 1907 r. w małej portugalskiej wiosce Aljustrel. Od 13 maja 1917 r. znana jako wizjonerka fatimska. Od 1921 r. nieobecna dla świata. Najpierw pod innym nazwiskiem w szkole w Porto. Od 1926 r. jako siostra doroteuszka. Od 1948 r. ukryta w karmelitańskim klasztorze w Coimbra, do 13 lutego 2005 r., do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, kiedy odeszła do Pana. Miała 98 lat. Zostawiła za sobą świadectwo o tym, co niebo wpisało w maleńki przysiółek o nazwie Cova da Iria - obecnie jedno z największych sanktuariów maryjnych świata. W dniu 15.02.2005 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe w katedrze w Coimbrze.

Więcej...
Z księdzem Mirosławem Drozdkiem, kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, rozmawia Sławomir Jagodziński  

Siostra Łucja po niezwykle długim życiu na ziemi w niedzielę narodziła się dla nieba. Kończy się jakiś etap związany z orędziem fatimskim...

- Trzeba podkreślić, że nie kończy się orędzie fatimskie, ono trwa. Zakończył się natomiast rzeczywiście pewien etap, bardzo istotny. Istotny ze względu na to, że Siostra Łucja była najstarszą z wizjonerów i Matka Boża powiedziała wyraźnie, dlaczego ona pozostanie na ziemi dużej - żeby utrwalić nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca i przekazać orędzie fatimskie. Teraz, kiedy Siostra Łucja narodziła się dla nieba, warto przypomnieć, że Matka Boża powiedziała jej, że droga posłuszeństwa - droga, która została jej powierzona, zaprowadzi ją do Boga.

Więcej...

Zobacz też relację ks. Mirosława Drozdka z Coimbry...
List Ojca Świętego do Siostry Łucji  
Siostra Łucja i Jan Paweł II

W dniu śmierci Siostra Łucja zdążyła jeszcze przeczytać przesłany jej faksem list od Ojca Świętego. Jan Paweł II dowiedział się przed kilku dniami o pogorszeniu jej stanu zdrowia. W liście życzył Siostrze Łucji, by przeżywała chwile cierpienia i ofiary w duchu Paschy, która jest przejściem.

Jak poinformował biskup Coimbry Albino Cleto, w niedzielę rano przeczytano Siostrze Łucji papieskie przesłanie. Ona jednak ze wzruszeniem chciała je odczytać sama. Siostra Łucja spotkała się z trzykrotnie z Janem Pawłem II - w czasie pielgrzymek apostolskich Ojca Świętego do Fatimy: w 1982 r., 1991 r. i 2000 r.
Uroczystości pogrzebowe zmarłej Siostry Łucji odbyły się 15.02.2005 r. w katedrze w Coimbrze. Następnie ciało wizjonerki złożone zostało w klasztorze karmelitanek, w którym przeżyła ponad pół wieku. Po roku - zgodnie z jej ostatnią wolą - zostanie przeniesione do sanktuarium w Fatimie. W dniu pogrzebu w całej Portugalii obowiązywała żałoba narodowa, którą ogłosił premier tego kraju.
MR, RW

W Portugalii pożegnano Siostrę Łucję - Była posłańcem wiary  

Siostra Łucja była nie tylko wielką osobowością, która przyniosła wielką sławę Portugalii, ale także posłańcem wiary, należącym do całego Kościoła, stwierdził nuncjusz apostolski w Lizbonie ks. abp Alfio Rapisarda. Wczoraj dziesiątki tysięcy wiernych zebrało się przy Karmelu i w katedrze w Coimbrze, a także w fatimskiej bazylice, aby pożegnać zmarłą 13 lutego br. Siostrę Łucję, karmelitankę, ostatnią z trojga pastuszków, którym objawiła się Matka Boża.

Pogrzeb siostry Łucji
Więcej...

List ks. abp Tadeusza Kondrusiewicza do ordynariusza Fatimy...
Jan Paweł II o siostrze Łucji  

Czułem zawsze wsparcie jej codziennego daru modlitwy, szczególnie w ciężkich chwilach próby i cierpienia - tak Jan Paweł II wspomina siostrę Łucję dos Santos, ostatniego świadka objawień maryjnych w Fatimie w 1917 r..

W ogłoszonym w Watykanie liście do biskupa Albina Manuela Cleto, ordynariusza Coimbry, gdzie portugalska zakonnica zmarła 13 lutego w wieku 97 lat, papież podkreśla łączące go z nią „więzy duchowej przyjaźni, które zacieśniły się z upływem czasu”.

Więcej...
Wspomnienie o Siostrze Łucji - Zapowiedziana święta  

Na fakt, że Siostra Łucja dos Santos zmarła 13 lutego - tego samego dnia miesiąca, w którym doszło do objawień w Cova da Iria... oraz że również 13 maja Ali Agca wycelował pistolet w Jana Pawła II, zwrócił uwagę Vittorio Messori. W długim artykule na temat orędzia fatimskiego we wczorajszym wydaniu „Corriere della Sera” włoski publicysta katolicki stwierdza, że śmierć ostatniego świadka objawień Matki Bożej w Fatimie „nie zamknęła sprawy, a być może otworzyła ją na nieznane horyzonty”.

Więcej...
Czas „nowego pokolenia” i zwycięstwa Niepokalanego Serca - Refleksje nad opieczętowanymi zapiskami Siostry Łucji  

Fatima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Jestem przekonany, że tak jak w przeszłości wiele doniosłych wydarzeń zostało związanych z Fatimą, tak samo i w przyszłości jeszcze coś bardzo ważnego się wydarzy (...). Wydaje mi się, a mówię to bez zarozumiałości, że Fatima będzie wielkim znakiem naszych czasów.

ks. Luciano Guerra, rektor sanktuarium w Fatimie

Więcej...
Misja Siostry Łucji  

W dniu fatimskim, 13 lutego 2005 r., odeszła do Pana siostra Łucja, ostatni i najważniejszy świadek objawień Matki Bożej w Fatimie. Jej życie odzwierciedlało postawę Maryi, która jest wzorem całkowitego oddania się Jezusowi i dziełu zbawienia. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 15 lutego 2005 r. w portugalskiej Coimbrze, gdzie fatimska wizjonerka żyła jako karmelitanka bosa, realizując misję zleconą jej przez Opatrzność.

Więcej...
Umiłowany list Siostry Łucji  

„Nie wiem, czy znacie już nabożeństwo pięciu sobót - wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. Ponieważ jest to rzecz nowa, pomyślałem, że Was o nim poinformuję jako o czymś, o co prosiła nasza kochana Matka niebieska. Chcę powiedzieć Wam o tym nabożeństwie z uwagi na Jezusa, który wyraził życzenie, aby je praktykować. Myślę, że z tych powodów będziecie szczęśliwi, nie tylko dowiadując się o tym, że w ten sposób może pocieszyć Jezusa poprzez jego praktykowanie; ale też mówiąc o nim innym i zachęcając ich do jego podjęcia.

Więcej...
Czasy straszne lub błogosławione  

W 1935 r. Siostra Łucja pisała: „Niech Bóg sprawi, by była to chwila wyznaczona przez naszego dobrego Pana na rozpowszechnienie tego, co uważam za Wolę Bożą”.

Więcej...
Powrót do strony głównej