Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. 85 ROCZNICA OBJAWIEŃ - TAJEMNICA FATIMSKA
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Parfia Rzymskokatolicka w Pustkowie Osiedlu
ADWENT Niedziela, 08 Grudzień 2019 - 342 dzień w roku - godz.16:20:05 Tydzień: 49
85 ROCZNICA OBJAWIEŃ:     OBJAWIENIA Z 1917 ROKU W 2002 ROKUTAJEMNICA FATIMSKADUCHOWOŚĆ FATIMSKA
ISTOTA ORĘDZIA FATIMSKIEGONAWRÓCENIE ROSJI W LISTACH SIOSTRY ŁUCJICUD FATIMY
DLACZEGO BÓG OCALIŁ PAPIEŻA?FATIMA I ORĘDZIE O BOŻYM MIŁOSIERDZIU
85 ROCZNICA OBJAWIEŃ - TAJEMNICA FATIMSKA  
Nasz Dziennik 13 maja 2002, Nr 110 (1303)  
Strona poprzednia Strona następna

To profetyczne przesłanie zostało przekazane dzieciom fatimskim 13 lipca 1917 r. - widziały one, słyszały i zapamiętały niezwykłe treści objawione im przez Niebo. "Tego nie mówcie nikomu" - słowa Matki Bożej położyły pieczęć na ich ustach. Dopiero dwadzieścia kilka lat później siostra Łucja - jedyna żyjąca jeszcze wizjonerka - otrzymała od Boga polecenie spisania tajemnicy i przekazania jej Kościołowi.

MB Fatimska
Fot. T. Sobieraj

Tajemnica fatimska składa się z trzech części. Pierwsza ukazuje straszliwą wizję piekła, druga mówi o kulcie Niepokalanego Serca Maryi i zapowiada wojnę oraz prześladowania wywołane przez komunizm, trzecia pokazuje moc wstawiennictwa Maryi i zwiastuje nadejście czasów prześladowań Ojca Świętego i Kościoła. Sama Łucja rozróżnia podział na trzy części, spisuje bowiem każdą z nich oddzielnie - 31 sierpnia 1941 r., 8 grudnia 1942 r. i 3 sierpnia 1944 r.

Najpierw dzieci oglądają wizję piekła - tak przerażającą, że gdyby nie wcześniejsze zapewnienie o pójściu do Nieba, umarłyby ze strachu. Widzenie się kończy i dzieci słyszą komentarz Maryi: "Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników". Rozpoczyna się druga część objawienia i miejsce obrazu zajmuje przekaz ustny. "Aby je ratować - mówi Maryja o duszach grzeszników - Bóg chce ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca". Po czym pokazuje zależność uwarunkowaną przez Boże miłosierdzie i Bożą sprawiedliwość. Jest ratunek dla grzeszników. To nabożeństwo do Serca Maryi, do którego istoty należy zaprzestanie obrażania Boga; co więcej, w nagrodę za posłuszeństwo Bóg chce obdarzyć świat pokojem. Jeśli jednak ludzkość wzgardzi tym środkiem ocalenia i nadal będzie obrażała Boga, na świat spadnie kara: wojna, głód, prześladowanie Ojca Świętego i Kościoła.
Matka Boża wie, że Jej prośba nie zostanie szybko wysłuchana. Dlatego zapowiada, że przyjdzie dać światu jeszcze jedną szansę - poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu i zaprowadzenie nabożeństwa pierwszych sobót. I znów wraca echem Boża logika: jeśli ludzie ponownie nie usłuchają, Rosja rozszerzy swe błędy po świecie, wywołując kolejne wojny i prześladowania. Ostatecznie sama Maryja obiecuje położyć temu kres: "Na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje!", a Ojciec Święty poświęci Rosję Jej Niepokalanemu Sercu.

Kończy się słowny przekaz i znów przed oczyma dzieci rozpościera się nadprzyrodzone widzenie. Anioł rzuca na ziemię płomienie mające podpalić świat, gasną one jednak w zetknięciu z blaskiem, jaki promieniuje z wyciągniętej ręki Maryi chroniącej świat. Wówczas Bóg zamienia "karę śmierci" na pokutę... Wizja anioła znika i dzieciom ukazuje się postać Papieża idącego przez zrujnowane miasto ku krzyżowi stojącemu na wzgórzu. Ojciec Święty modli się po drodze za dusze napotykanych martwych ludzi. Doszedłszy na szczyt góry, zostaje zabity, a po nim wielu duchownych i świeckich. Ich krew okazuje się ostatecznym ratunkiem dla świata. Aniołowie zbierają krew męczenników i kropią nią ludzi zbliżających się do Boga, oczyszczając ich z win.

Widzenie ukazane w trzeciej części fatimskiej tajemnicy nie jest w pełni jasne. Ale siostra Łucja podziela przekonanie Papieża, że dotyczy ono Jana Pawła II śmiertelnie rannego w zamachu 13 maja 1981 r. Ale - w tym miejscu zapowiedź Pani z Fatimy nie do końca się sprawdza, gdyż Papież nie umiera: "zostaje zatrzymany na progu śmierci". Okazuje się, że cała wizja jest znowu warunkowa, że może ulec zmianie, jeśli ludzkość podejmie skierowane do niej wezwanie do pokuty.

Kościół naucza, że trzecia część tajemnicy fatimskiej opisuje walkę komunizmu z Kościołem i cierpienia świadków wiary w XX w. Epoka ta to "niekończąca się Droga Krzyżowa, której przewodniczą Papieże XX stulecia".

Siostra Łucja prosiła, by kopertę z sekretem otworzyć dopiero po roku 1960, bo "przed 1960 rokiem nie można było tego zrozumieć". Zaś Jan Paweł II ogłosił jego treść w roku 2000. Czy oznacza to, że trzecia część tajemnicy już się ostatecznie wypełniła? Chyba tak, ale środki ocalenia i logika Boża pozostają dalej te same. Sekret obowiązuje, tym bardziej że jeszcze nie zaprowadzono na świecie nabożeństwa pierwszych sobót. Tak czy inaczej wszystkie trzy części fatimskiej tajemnicy przekładają się na nasze życie: grozi nam piekło, środkiem ocalenia pozostaje nadal nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi, konsekwencją naszych grzechów są Boże kary, a Maryja pomniejsza je lub oddala przez Swoją macierzyńską miłość. Musimy odpowiedzieć na Jej wezwanie do pokuty i zadośćuczynienia - nie tylko za nasze winy, ale i za grzechy całego świata. A wówczas Bóg obdarzy nasze pokolenie epoką pokoju.

Strona poprzednia Strona następna
Powrót do strony głównej