Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. 85 ROCZNICA OBJAWIEŃ - DUCHOWOŚĆ FATIMSKA
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Parfia Rzymskokatolicka w Pustkowie Osiedlu
ADWENT Niedziela, 08 Grudzień 2019 - 342 dzień w roku - godz.17:10:19 Tydzień: 49
85 ROCZNICA OBJAWIEŃ:     OBJAWIENIA Z 1917 ROKU W 2002 ROKUTAJEMNICA FATIMSKADUCHOWOŚĆ FATIMSKA
ISTOTA ORĘDZIA FATIMSKIEGONAWRÓCENIE ROSJI W LISTACH SIOSTRY ŁUCJICUD FATIMY
DLACZEGO BÓG OCALIŁ PAPIEŻA?FATIMA I ORĘDZIE O BOŻYM MIŁOSIERDZIU
85 ROCZNICA OBJAWIEŃ - DUCHOWOŚĆ FATIMSKA  
Nasz Dziennik 13 maja 2002, Nr 110 (1303)  
Strona poprzednia Strona następna

Drogę do formalnego określenia duchowych ścieżek fatimskich otworzyła dokonana przez Jana Pawła II w Roku Jubileuszowym 2000 beatyfikacja Franciszka i Hiacynty - najmłodszych w historii Kościoła błogosławionych. Wyniesione na ołtarze dzieci fatimskie, idąc za wezwaniem Matki Bożej, niezwykle szybko wspięły się na szczyty świętości, pokazując tym samym zdumiewającą skuteczność duchowości określonej przez objawienia z 1917 r. Jakie są jej podstawowe rysy? Sprowadzają się one do trzech tematów.

Fatima
Fot. T. Sobieraj

Wierność tradycji Kościoła

Duchowość fatimska kładzie akcent na tradycyjne prawdy katechizmowe: o istnieniu nieba, piekła i czyśćca, aniołów, Maryjnego pośrednictwa łask itp. Podkreśla również tradycyjne formy pobożności, np. Różaniec, kult Eucharystii, procesje z figurą. W sercu czciciela Matki Bożej Fatimskiej nie ma miejsca na teologiczne nowinki, na wyczekiwanie cudów, na indywidualizm religijny i liturgiczną samowolę. Ten element duchowości jest szczególnie aktualny we współczesnych czasach, kiedy coraz głośniej kwestionuje się w Kościele fundamentalne prawdy wiary.

Wierność Stolicy Apostolskiej

Orędzie Matki Bożej Fatimskiej wzywa do wspierania Ojca Świętego modlitwą i ofiarą, do wsłuchiwania się w jego nauczanie, do odpowiadania na jego apele i do trwania w zjednoczeniu z nim. Czciciele Pani Fatimskiej nie nadstawiają ucha ku głosom krytykującym Papieża i nie kontestują jego nauczania; przeciwnie, bronią go i na wszelki sposób wyrażają swoją miłość i przywiązanie do osoby Namiestnika Chrystusowego. Także ten element duchowości jest boleśnie aktualny dzisiaj, w czasach sprzeciwiania się Ojcu Świętemu okazywanego przez wiele kręgów kościelnych.

Ofiarowanie codziennych krzyży w intencji wynagrodzenia za grzechy

Matka Boża Fatimska podkreśla, że nie musimy szukać żadnych specjalnych form umartwienia, postów czy wyrzeczeń. Życie daje nam wystarczająco dużo sposobności, byśmy mogli się nieustannie uświęcać. Codziennie mamy wiele okazji, by przezwyciężać własne słabości, a niewygody i cierpienia traktować jako możliwość ofiarowania się Bogu. Umartwienia te są ukryte; widzi je tylko Bóg - są one podejmowane dla Niego, a nie po to, by wzbudzić podziw otoczenia. Ważna jest też intencja: nie mamy prosić o jakieś szczególne łaski (trzeba powierzyć się Bożej Opatrzności), lecz zadośćuczynić za grzechy swoje, najbliższych i całego świata. Motywacją jest tylko i wyłącznie miłość do Boga i Jego Matki oraz solidarność miłości z innymi ludźmi, którzy także mają być zbawieni. W czasach indywidualizmu, religijnego ekshibicjonizmu, egoizmu i kwestionowania pojęcia grzechu ten element duchowości fatimskiej wydaje się receptą na zachowanie zdrowia wewnętrznego i odkrycia prawdziwego sensu życia - nawet w cierpieniu i agonii.

Dla zbawienia

Fatimska duchowość ma tę kapitalną zaletę, że owocuje świętością, która objawia się w naszym życiu codziennym, w zwykłych, szarych wydarzeniach, a nie tylko w czasie religijnych uroczystości i pobożnych spotkań. Warto również podkreślić znaczenie duchowości proponowanej przez Maryję dla nadania sensu każdej, nawet najtrudniejszej chwili naszego życia. Im bardziej ciężkie chwile przeżywamy, tym więcej możemy ofiarować Bogu i przyczynić się do zbawienia "biednych grzeszników".

Strona poprzednia Strona następna
Powrót do strony głównej