Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. Ministranci
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Parfia Rzymskokatolicka w Pustkowie Osiedlu
Ministranci  

św. Dominik Savio
Święty Dominik Savio
- patron ministrantów
5 maja

Zobacz też >>>

Urodził się 2 kwietnia 1842 roku. Pouczanie rodziców, a szczególnie przykład ich pobożnego życia, ukazały małemu Dominikowi drogę do Boga. Pod ich troskliwym okiem i przy ich pomocy, świętość dziecka szybko dojrzewa. Już w piątym roku życia, służy do Mszy św., co tych młodych latach, łączyło się z niemałym wysiłkiem. Gdy skończył zaledwie siódmy rok życia, dnia 8 kwietnia 1849 roku, w Święta Wielkanocne przyjął I Komunię świętą. Duszpasterz pozwolił na ten wyjątek, widząc chłopca religijnie dojrzałego i służącego Bogu z zapałem. O tej dojrzałości świadczą również postanowienia, jakie podjął w tym dniu. Wpisał wtedy w swojej książeczce do nabożeństwa:

  • Będę się często spowiadał, a do Komunii św. przystępował, ilekroć pozwoli na to spowiednik.
  • Moimi przyjaciółmi będą: Jezus i Maryja.
  • Śmierć - TAK, grzech - NIE.

W poszukiwaniu lepszych warunków życia, ojciec przeprowadził się z całą rodziną do Murialdo. Tam Dominik uczęszczał do miejscowej szkoły parafialnej, prowadzonej przez proboszcza. Później chodził do szkoły w Castemudo. Radosną ulgą, była dla niego świadomość, że towarzyszy mu Matka Boża oraz Anioł Stróż. Stąd też dnia 2 października 1854 roku, ojciec przyprowadził syna do ks. Jana Bosko, z prośbą o przyjęcie go, do swojego ORATORIUM. W sam zaś dzień ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny, tj. 8 grudnia 1854 roku, przyjął komunię św. Potem napisał następujący akt ofiarowania się Matce Najświętszej, który złożył na Jej ołtarzu: "Maryjo, ofiaruję Ci swoje serce. Spraw aby zawsze było Twoim. Jezu i Maryjo, bądźcie zawsze moimi przyjaciółmi. Błagam Was, abym raczej umarł, niż bym miał choć przez nieszczęście, popełnić choć jeden grzech".

Młode, święte i budujące życie Dominika, przedwcześnie zgasło z powodu choroby płuc, która wtedy była nieuleczalna. Za radą lekarza, Dominik wyjechał do rodziny. Zabieg ten, nie mógł mu już pomóc. Zmarł 9 marca 1857 roku, zaopatrzony Sakramentami św. Ostatnie słowa jakie wypowiedział do ojca brzmiały: "Do widzenia, ojcze. Jakie piękne rzeczy widzę". Odszedł do nieba, za którym całe życie tęsknił.

Króluj nam Chryste!!!

"Kościół jedynie temu pragnie służyć,
ażeby każdy człowiek mógł odnaleźć Chrystusa,
aby Chrystus mógł z każdym iść przez życie"
Jan Paweł II, Redemptor hominis, 13

Ministranci - „Ministrare” (z łac.) znaczy „służyć”.

Święty Dominik Savio

Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo „ministrant” wskazuje szczególnie na służbę we Mszy świętej.

Ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Ministrant przez służenie wskazuje, że każde nabożeństwo liturgiczne sprawowane w kościele, jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych!

Ministrant przez swoje służenie pokazuje, że „uczestniczyć w liturgii” nie znaczy tak jak w kinie albo przed telewizorem tylko słuchać czy oglądać.

„Uczestniczyć w liturgii„ to znaczy także współdziałać i współtworzyć ją, czynnie się w niej angażując!

Każdy ministrant ma wyznaczone obowiązkowe msze święte, na których zawsze powinien być obecny.

W każdą środę o godz: 1500 (zima) 1600 (lato) spotykamy się na zbiórkach (godzina ministrancka), która jest wypełniona solidną, ale i radosną pracą.

W czasie niej zdobywamy wiedzę liturgiczną, uczymy się, jak służyć Bogu w czasie mszy świętych, a także pogłębiamy osobiste życie chrześcijańskie.

Będąc ministrantami służymy do mszy świętych, pomagamy w organizacji uroczystości parafialnych, dbamy o porządek w zakrystii i wokół kościoła. Wspólnie wyjeżdżamy na wycieczki, spotkania czy rekolekcje. Bierzemy także udział w ministranckich turniejach sportowych, w których każdy z nas może spróbować swoich sił.

Obecność ministranta na liturgii podkreśla, że Kościół jest wspólnotą, gromadzącą się wokół Stołu Słowa Bożego i Ołtarza Pańskiego, w której każdy z członków jest ważny i ma określoną funkcję.”

Hymn ministrantów

Króluj nam, Chryste, zawsze i wszędzie.
To nasze rycerskie hasło.
Ono nas zawsze prowadzić będzie,
I świecić jak słońce jasno.

Naprzód przebojem, młodzi rycerze,
Do walki z grzechem swej duszy.
Wodzem nam Jezus w Hostii ukryty,
Z Nim w bój nasz zastęp wyruszy.

Pójdziemy naprzód, naprzód radośnie,
Podnosząc w górę swe czoła.
Przed nami życie rozkwita w wiośnie.
Odważnie, bo Jezus woła.
Ministranci

Rozwijamy naszą relacje z Panem Bogiem poprzez udział we Mszy Świętej. Uczestniczymy w cotygodniowych spotkaniach.. Jesteśmy ludźmi, którzy czerpią radość i siłę ze służby Panu Bogu. Swoją gorliwością i przykładem wiary chcemy zapalać innych miłością do Chrystusa.

Nasza wspólnota czeka na nowych chętnych, którzy chcieliby służyć Panu Bogu podczas Mszy Świętej. Czekamy i zapraszamy.Św. Stanisław
MENU GŁÓWNE