Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. Historia Parafii - Rozdział 2
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Parfia Rzymskokatolicka w Pustkowie Osiedlu
HISTORIA - HISTORIA STAREGO KOŚCIÓŁKA  

Kaplica, która przez wiele lat służyła jako Dom Boży - została wzniesiona jeszcze przed wojną, równocześnie z budową domów mieszkalnych na kolonii fabrycznej. Jej fundację wyjednał w dyrekcji ówczesnej fabryki ks. Osiecki. Miała ona stanowić filię parafii, administrowaną przez proboszcza w Brzeźnicy. Kaplica złożona z prezbiterium, zakrystii, kaplicy dla inżynierów, nawy głównej i chóru, oddana 9 II 1939 roku stała pusta bez ołtarza, bez tabernakulum i bez organów. Nie było fundatorów. Nie było też konsekracji. Wierni nadal wędrowali do kościoła w Brzeźnicy.

Po wojnie dyrektor Grochowski, mimo propagandy antykościelnej odnowił kaplicę, wybudowaną jeszcze przed wojną, używaną w czasie okupacji przez Niemców jako magazyn.

26 października 1947 roku odbyła się uroczysta konsekracja kaplicy. Dokonał jej ks. biskup Karol Pękala. Oto jak opisano w kronice parafialnej wygląd kaplicy:

" Pięknie choć ubogo wyglądało wnętrze kaplicy - opowiada była nauczycielka z Pustkowa - Ściany bielutkie stwarzały nastrój pogody i nadziei. Tylko błękit kasetonów usiany złotymi gwiazdami nad ołtarzem przybliżał wiernym niebo. Okrągłe okienko nad ołtarzem dekorator udrapował błękitnym jedwabiem, a na tym tle nad tabernakulum górowała figura Niepokalanie Poczętej. Po obu stronach tabernakulum klęczały dwa piękne anioły trzymające lichtarze.
Zachowano ambonę, niezbędny atrybut ówczesnego kościoła oraz sygnaturkę. Wieczna lampka zwisała z sufitu. Głównym oświetleniem był wielki, okrągły, drewniany żyrandol . Na chórze skrzypiała stara fisharmonia, przy pomocy której organista uświetniał obrzędy. Nobliwi wierni wnieśli dla swej wygody różnej barwy i kształtu krzesła, fotele, rozpierając się dumnie ku chwale Boga".

W uroczystości konsekracji wzięła udział młodzież szkoły z Brzeźnicy i Pustkowa z nauczycielami. Nauka religii wtedy odbywała się jeszcze w szkołach.

W tej kaplicy odbywały się w każdą niedzielę i święta msze święte o godz. 9.00. Wszystkie inne obrządki odbywały się w Brzeźnicy.

Tymczasem wznoszono nowe osiedle. Powstały 3 bloki 10 rodzinne, dwa 24 rodzinne, hotel, a na Wólce i Podkaniu powstają prywatne domki bo wciąż przybywa ludzi do pracy w Zakładach Tworzyw Sztucznych.

W kronice parafialnej Brzeźnicy zanotowano, że w roku 1951 ks. proboszcz ufundował do kaplicy 50 krzeseł oraz figurę św. Antoniego. W czwartą niedzielę Wielkiego Postu ojciec Remigiusz poświęcił Drogi Krzyżowe w obrazkach 15 x 25 cm.

Demokracja w kraju według wzoru komunistycznego utrwalała się. Głoszona ideologia narzucała walkę klas. Inteligenci byli złem społecznym. Obwiniano ich o klęskę wrześniową. Jeśli byli wierzącymi - traktowano ich jak wrogów.

Dyrektor Grochowski został oskarżony o wyzysk służby. Było to oczywiste szukanie dziury w całym - dochodzenia, intrygi, oskarżenia, zwolnienie. Pełni poczucia krzywdy, żałowani przez robotników i mieszkańców Osiedla, powrócili państwo Grochowscy do Warszawy. Władzę dyrektorską przejął robotnik. Mieszkał za okupacji w barakach. Teraz wykorzystując swą władzę ujawnił swoje prawdziwe oblicze.

We wrześniu 1951 roku otwarto przyzakładową Szkołę Chemiczną. Młodzież uczyła się religii w szkole.

W kraju zapanował terror stalinowski. Wszechobecny Urząd Bezpieczeństwa sprawował skrupulatną "opiekę" nad większością obywateli.

25 września 1953 roku w późnych godzinach nocnych został aresztowany Stefan kardynał Wyszyński, Prymas Polski. Przebywał w więzieniu, które zmieniano mu czterokrotnie. Tam przygotował tekst Ślubów Jasnogórskich, będących programem moralnego przygotowania narodu do Milenium Chrztu Polski.

26 sierpnia 1956 roku pełniący obowiązki przewodniczącego Konferencji Episkopatu biskup Klepacz złożył w Częstochowie zredagowane przez Prymasa Polski Jasnogórskie Śluby Narodu.

Mimo naporu laicyzacji, kościółek był zawsze pełny. Był za mały. Wierni musieli stać na polu.

14 i 15 maja 1960 roku odbyła się kanoniczna wizytacja parafii Brzeźnica, której dokonał ks. biskup dr Karol Pękala - wikariusz kapituły w asyście ks. prałata Sroki i kapelana ks. dr Piotra Gajdy. Ks. biskup udzielił wtedy również sakramentu bierzmowania 544 osobom. W tym czasie udzielano sakramentu bierzmowania co kilka lat.

15 maja ks. biskup odwiedził kaplicę na Osiedlu i widział potrzebę stworzenia nowej parafii. W tym spotkaniu wzięła udział duża liczba wiernych z okolicznych przysiółków, bo kościółek na Osiedlu znajdował się akurat w połowie drogi z Wielonczy, Bud, Rudek, Zastawia do Brzeźnicy. Ale czas nie sprzyjał utworzeniu parafii.

W 1960 roku władze państwowe usunęły religię ze szkół. Uczniowie z podstawówki, szkoły zasadniczej i technikum chemicznego uczyli się religii w kościółku. Na Budach lekcje religii odbywały się w prywatnym domu. Katecheci przyjeżdżali z Brzeźnicy.Św. Stanisław
MENU GŁÓWNE