Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. Historia Parafii - Rozdział 5
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Parfia Rzymskokatolicka w Pustkowie Osiedlu
HISTORIA - PARAFIA PO ROKU 1991  

W roku 1992 została przeprowadzona reorganizacja diecezji w Polsce. Powstały nowe diecezje, między innymi diecezja Sandomierska i Rzeszowska. Wtedy też utworzono dekanat Pustków Osiedle. Ksiądz Biskup J.Życiński mianował ks. Bronisława Marczyka dziekanem. W skład nowo utworzonego dekanatu weszły parafie: Brzeźnica, Korzeniów, Lubzina, Nagoszyn, Ocieka, Ostrów, Paszczyna, Pustków Wieś, Pustków Osiedle, Skrzyszów.

W tym roku święcenia kapłańskie, z rąk Ks. Bpa Józefa Życińskiego otrzymał Tomasz Kudroń, piąty kapłan, powołany z naszej parafii.

2.11.1992 Modlitwa na Górze Śmierci
2.11.1992 Modlitwa na Górze Śmierci

2 listopada 1992 roku przeżywamy uroczystość poświęcenia parafialnego cmentarza. Późnym popołudniem w Dzień Zaduszny ze świecami w dłoniach, odprawiając w drodze różaniec, idziemy z procesją najpierw na nowy cmentarz, a potem na Górę Śmierci. Zostaje poświęcony cmentarz i stojący pośrodku krzyż. Ustawiamy zapalone znicze wzdłuż głównego wejścia. Palą się w ciemności wieczoru.
Gdy wracamy, są widzialnym znakiem łączności z tymi, którzy tu spoczywają - więźniami pustkowskiego obozu i wszystkimi naszymi zmarłymi.

Cmentarz powstał u stóp Królowej Góry, na parcelach wykupionych od prywatnych właścicieli przez Urząd Gminy w Dębicy. Pierwotnie bowiem miał to być cmentarz komunalny. Gmina przygotowała teren, doprowadziła oświetlenie, wykonała ogrodzenie. Przeprowadzone zmiany w finansowaniu gmin sprawiły, że powstał problem dalszego zagospodarowania cmentarza i jego utrzymania. Podjęto decyzję o przekazaniu go parafii. Kuria Diecezjalna wyraziła na to zgodę pismem LP.XXXIII-4/22/92 z dnia 14 marca 1992 roku. Sporządzono akt notarialny przekazania cmentarza o łącznej powierzchni 1,31 ha parafii św. Stanisława w Pustkowie Osiedlu.

Pod koniec 1992 roku w każdej parafii diecezji tarnowskiej przeprowadzono wybory do rad duszpasterskich. Decyzją Ordynariusza Bpa. Józefa Życińskiego rady te powstały, by podejmować i wspierać inicjatywy duszpasterskie parafii w zmieniających się warunkach kulturowych. W skład naszej rady duszpasterskiej weszli: K. Kocoł, B. Kolbusz, H. Kudroń, J. Niwa, E. Selwa, J. Skitał, W. Tarczyński, M. Uzar, M. Wujko, Z. Zołotar.

Na początku 1993 roku odbyło się pierwsze posiedzenie rady. Podjęto decyzję o wydawaniu informatora parafialnego "Nasz Kościół", za pomocą którego przekazywano by najważniejsze informacje z życia parafii. Powstała również rada "Caritas" jako oddział Caritas Diecezji Tarnowskiej. Jej zadaniem jest prowadzenie działalności charytatywnej na terenie parafii. W radzie tej pracują z wyboru: E. Piłat, T. Kolbusz, S. Starzyk, I. Litwin, M. Fornek, D. Balicka.

30 maja 1993 roku przeżywamy uroczystość prymicyjną Tomasza Kozuba.

5 września wyjeżdża na misje do Peru ksiądz Czesław Haus, pracujący w naszej parafii w latach 1985 - 1988. Przed wyjazdem składa nam wizytę pożegnalną.

W październiku 1993 roku Jan Paweł II wyróżnia księdza dziekana Bronisława Marczyka, naszego proboszcza tytułem Prałata. Cieszymy się z tego wyróżnienia, bo jest to dowód uznania dla jego pracy duszpasterskiej.

24 grudnia 1993 roku rozpoczyna działalność diecezjalne radio "Dobra Nowina". Od 6 stycznia 1994 roku codziennie transmituje mszę świętą, przeprowadza ciekawe wywiady z ludźmi, którzy są autorami różnych pożytecznych inicjatyw w diecezji, towarzyszy ważnym wydarzeniom, propaguje dobrą, wartościową muzykę.

W styczniu 1994 roku zaczął się czas nawiedzenia naszych rodzin i domów przez obraz Jezusa Miłosiernego. Peregrynacja ma bardzo skromną oprawę. Najważniejsza jest modlitwa i skupienie rodziny, która obraz przyjmuje, spowiedź święta, udział we mszy świętej tego dnia i przyjęcie Komunii Świętej przez domowników. W rozważaniach i modlitwie przy obrazie bierze udział tylko rodzina - rodzice z dziećmi.

W kościele odprawiana jest w każdy wtorek i piątek Koronka do Bożego Miłosierdzia. Coraz więcej wiernych bierze udział w nabożeństwach. Obraz Miłosiernego Jezusa towarzyszy nam w kościele i nie tylko. Wiele rodzin nabywa go do swoich domów. Zostaje podjęta decyzja o ufundowaniu z tej okazji rzeźby "Piety"- Matki Bożej z umęczonym Jezusem na rękach. Każda rodzina przyjmująca obraz przekazuje skromną ofiarę na ten cel.

26 - 27 marca 1994 roku odbyła się trzecia z kolei wizytacja kanoniczna w naszej parafii. Przeprowadził ją Ks. Bp Józef Gucwa, który w tym roku obchodził 25 lecie święceń biskupich. W czasie wizytacji spotkał się z grupami parafialnymi: dziećmi, młodzieżą, chorymi, radą duszpasterską, radą Caritas, grupami misyjnymi, paniami z poradni rodzinnej, odprawił nabożeństwo za zmarłych. Udzielił również sakramentu Bierzmowania 96 uczniom klas siódmych.

29 maja 1994 roku została odprawiona msza św. za pomordowanych w obozie "Pustków". Odprawił ją ks. bp Józef Gucwa przy współudziale księży z naszego dekanayu, więźniów tego obozu i wiernych z naszej i okolicznych parafii. Ksiądz biskup wspominając tych, którzy zginęli w obozach zagłady na polskiej ziemi, mówił o wielkiej wartości życia ludzkiego. W tym roku minęło 50 lat od wyzwolenia pustkowskiego obozu w sierpniu 1944 roku. U stóp Królowej Góry, od strony cmentarza znajduje się niewielki metalowy krzyż, pod którym ciągle składane są kwiaty i palone znicze. To tutaj rozstrzeliwani byli więźniowie. Żyją w pamięci rodzin z naszych okolic, które straciły tu ojców, synów i braci.
Rozpoczęto prace przy wykonaniu ławek do kościoła.

[Prace przy piecie]Rada duszpasterska zajęła się zbiórką ofiar pieniężnych. Jednocześnie przystąpiono do odnowienia kościoła. Wymalowano ściany i sklepienie świątyni i zakonserwowano marmurową posadzkę. Trwały prace przy "Piecie". Jej autorem, a zarazem wykonawcą został artysta rzeźbiarz i malarz z Krakowa p. Kazimierz Malski.

Od 18 do 25 września 1994 roku odbywały się w parafii misje święte. Tematem wiodącym był "Jezus miłosierny w naszym życiu". Program misji został doręczony każdej rodzinie. Ojcowie Filipini z Tarnowa głosili nauki dla wszystkich grup wiernych, spotykali się z dziećmi, młodzieżą. Na zakończenie [Procesja z krzyżem]uczciliśmy krzyż misyjny, wykonany i poświęcony w czasie misji w roku 1982. Teraz został odnowiony i umieszczono na nim pamiątkową tabliczkę. W procesji dookoła kościoła krzyż misyjny nieśli naprzód ojcowie, a potem młodzi chłopcy. na zakończenie złożyliśmy pod nim wszyscy przyrzeczenia wierności Bogu i Jego nauce.

W październiku tego roku odbył się w Tarnowie Diecezjalny Kongres Rodziny pod hasłem "Rodzina Drogą Kościoła". Radio "Dobra Nowina" transmitowało większość kongresowych uroczystości. W niedzielę 16 października, o godz. 21.00, łącząc się ze wszystkimi wiernymi naszej diecezji za pośrednictwem radia odmówiliśmy wspólnie różaniec. Widzialnym znakiem łączności ze wspólnotą diecezjalną były wygaszone światła i zapalone w oknach świece.

Rok 1994 został poświęcony przez kościół rodzinie. ONZ ogłosiła go Międzynarodowym Rokiem Rodziny. W Warszawie w dniach od 14 do 17 kwietnia odbył się Międzynarodowy Kongres Rodziny, zorganizowany przez ludzi świeckich przy współudziale Kościoła. W ramach obchodów kongresowych organizowano konkursy, festiwale. Dzielono się doświadczeniami w pracy dla dobra rodziny z delegatami różnych krajów.

[Poświęcenie sztandaru] 11 grudnia 1994 roku w naszym kościele miało miejsce uroczyste poświęcenie sztandaru Związku Zawodowego "Solidarność", działającego przy ZTS Pustków

Minęło 15 lat od momentu jego powstania, przeżyliśmy chwile trudne i niespokojne. Teraz, w wolnym od opieki kraju - "Solidarność" nasza chciała uczcić idee, która była początkiem zmian i reform, fundując sztandar.

Na uroczystość poświęcenia przybyli: Diecezjalny Duszpasterz Robotników ks. M.Grzanka, Rejonowy Duszpasterz Robotników ks. Józef Dobosz. przedstawiciele organizacji związkowych z Dębicy, przedstawiciel senatu III Rzeczpospolitej. W czsie mszy św. wystąpił chór i orkiestra z parafii Matki Bożej Anielskiej z Dębicy.

Rok 1995 rozpoczął się niefortunnie. Do konfliktu we Jugosawii dołączył krwawy, niepotrzebny konflikt w Czeczenii. Duża liczba osób zginęła z powodu trzęsienia ziemi w Japonii. W kraju polityczny chaos. W tych niespokojnych i trudnych czasach ksiądz proboszcz nie przestaje myśleć o naszych sprawach. Martwiąc się o następną zimę przystępuje do wykończenia dolnego kościoła, aby móc tam odprawiać nabożeństwa, gdy temperatury spadną poniżej zera. Zapewne prace przy wykańczaniu i upiększaniu świątyni potrwają jeszcze wiele, wiele lat. To co już jest, będzie na pewno służyło następnym pokoleniom.Św. Stanisław
MENU GŁÓWNE