Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. Święcenia kapłańskie 23 maj 2009
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Parfia Rzymskokatolicka w Pustkowie Osiedlu
Uroczystośc Święceń Kapłańskich diakona Tomasza Pieroga ze Zgromadzenia Salezjanów - 23 maj 2009  

Ten dzień zapisał się już na trwałe w historii Pustkowa-Osiedla. Ksiądz Biskup pomocniczy diecezji Tarnowskiej Wiesław Lechowicz w tym dniu udzielił święceń kapłańskich diakonowi Tomaszowi Pierogowi. Święcenia kapłańskie miały miejsce w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika w Pustkowie-Osiedlu. To sytuacja niezwyczajna, dlatego to wszystko, co przeżyliśmy, niech zapisze się w pamięci parafian i mieszkańców. Bardzo wielu z nas miało możliwość po raz pierwszy uczestniczyć w udzielaniu sakramentu kapłaństwa, wg tradycji kościoła nazywanym święceniami prezbiteriatu. Dlatego tak bardzo przeżywaliśmy wszystkie gesty i słowa, jakie towarzyszyły obrzędowi święceń.

Po powitaniu i procesyjnym wejściu księdza Biskupa Wiesława Lechowicza oraz „Gaude Mater” w wykonaniu naszego chóru, rozpoczęła się Msza święta. Liturgia Słowa - czytanie, psalm, ewangelia, błogosławieństwo ewangeliarzem, a po ewangelii rozpoczął się obrzęd święceń.

Nastąpiła prezentacja kandydata do kapłaństwa przez przełożonego zakonu i prośba przełożonego zakonu skierowana do Księdza Biskupa, o wyświęcenie na kapłana, z zapewnieniem, o godnym przygotowaniu do przyjęcia święceń.

Po homilii ks. Biskupa, rozpoczyna się dialog z kandydatem, dotyczącym intencji przyjęcia święceń. Kandydat podchodzi do księdza Biskupa, klęka, wkłada swoje złożone dłonie w ręce Biskupa i ślubuje posłuszeństwo swojemu ordynariuszowi i prawnie ustanowionemu przełożonemu zakonnemu. Następnie kandydat do kapłaństwa upada na twarz i leży krzyżem.

Jest to symbol pokory i całkowitego oddania się Bogu. W tym czasie śpiewana jest Litania do wszystkich świętych, wzywanych do wstawiennictwa i opieki nad nim. Po litanii następuje najważniejsza chwila podczas święceń. Ksiądz Biskup w milczeniu nakłada ręce na głowę kapłana, a następnie w formie prefacji odmawia modlitwę konsekracyjną.

Wszystkie te obrzędy wstępne potwierdzają że wybór kandydata został dokonany zgodnie z praktyką kościoła.

Po modlitwie konsekracyjnej następują obrzędy uzupełniające: Neoprezbiter otrzymuje szaty kapłańskie, podchodzi do ks. Biskupa, a ten namaszcza jego dłonie krzyżmem świętym, co ma przypominać nowemu kapłanowi, że nie jest już człowiekiem świeckim, ale poświęconym Bogu. Następnie ks. Biskup przekazuje nowo wyświęconemu kapłanowi patenę z hostią i kielich z winem. Od tej chwili mocą Chrystusa będzie przemieniał chleb w Ciało i wino w Krew w czasie każdej Najświętszej Ofiary.

Obrzęd święceń kończy przekazanie pocałunku pokoju i włożenie rąk na nowo wyświęconego kapłana przez wszystkich kapłanów obecnych na uroczystości święceń.

Rozpoczyna się Liturgia Eucharystyczna sprawowana przez Neoprezbitera, wraz z ks. Biskupem i ks. Proboszczem. W liturgii uczestniczą także księża goście z Argentyny, księża rodacy, kapłani z naszego dekanatu i nie tylko.

Po zakończonej Eucharystii podziękowanie ks. Biskupowi Wiesławowi składa nowo wyświęcony kapłan, jego przełożony oraz gospodarz uroczystości, ks. Proboszcz Roman Woźny.

Ksiądz Biskup kieruje ciepłe słowa podziękowania do rodziców Neoprezbitera, za wychowanie syna i ofiaruje mamie ks. Tomasza kwiaty. Uroczystość kończy błogosławieństwo ks. Biskupa i pieśń „My chcemy Boga”.


           

           

           

           

Kliknięcie miniaturki powoduje wyświetlenie powiększeniaŚw. Stanisław
MENU GŁÓWNE