Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. Dekanat Pustków Osiedle
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł! Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Parfia Rzymskokatolicka w Pustkowie Osiedlu
DEKANAT - PUSTKÓW OSIEDLE  
BRZEŹNICA KORZENIÓW LUBZINA NAGOSZYN OCIEKA OSTRÓW PASZCZYNA PUSTKÓW PUSTKÓW OS. SKRZYSZÓW

Dekanat Pustków Osiedle

Parafia św. Stanisława BM w Pustkowie Osiedlu

39-206 Pustków-Osiedle Gmina Dębica tel.(14) 677-33-99 pustkow_osiedle@diecezja.tarnow.pl
Miejscowości: Pustków-Osiedle, Budy, Rudki, Wielącza

Widok kościoła

     

Msze św.
W niedziele:7:00, 9:00, 11:00, 18:00 (17:00)
W dni powszednie:7:00, 18:00 (17:00)
Nabożeństwa ku czci N.M.P. z Fatimy
W każdą I-ą Sobotę miesiąca o godz.18 (17)
Od maja do października z procesją światła.
Spotkanie Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio
W każdy II-gi Piątek miesiąca o godz.18 (17)
Odpust parafialny:
Niedziela przed lub po 8 maja - św. Stanisława BM

Katolików: 3832

Nasi duszpasterze

Ks. mgr Roman Woźny od roku 2003 proboszcz
(1961,1986,1994)

Ks. mgr Janusz Bociek od 2017 - wikariusz
(?, 1998)

Ks. mgr Paweł Kasperowicz od 2018 - wikariusz
(?,2018)

HISTORIA:

26 październik 1947 r. - Konsekracja kaplicy (małego kościółka) przez ks. Bpa Karola Pękalę. Kaplica została wybudowana przed II wojną światową. W czasie okupacji była wykorzystywana przez Niemców jako magazyn Po konsekracji w niedziele i święta odprawiana w niej była jedna msza św., przez księży z parafii św. Jana z Brzeźnicy.

1 lipiec 1970 r. Utworzenie samodzielnego Rektoratu w kościele - kaplicy św. Stanisława Bpa w Pustkowie Osiedlu Ks. Bp Jerzy Ablewicz mianował ks. Bronisława Marczyka wikariuszem Rektoratu.
Ksiądz Bronisław rozpoczynał od zakupu naczyń i szat liturgicznych. Mieszkał w prywatnym mieszkaniu Pani Reiff. Kaplica była własnością Zakładów Tworzyw Sztucznych "Erg" w Pustkowie

1971 r. Do parafii przyszedł pierwszy wikariusz ks. Stanisław Kędzior. Został przyjęty na mieszkanie przez rodzinę Teresy i Zdzisława Chmurów.
W tym roku ustalono granice parafii obejmujące oprócz osiedla: Budy, Zastawie, Rudki, Wielonczę, Dąbrówki, Kamajówkę, Krownice oraz domy od Góry Śmierci do stacji PKP.

1973 r. W ramach zmian posoborowych wykonano w kościółku ołtarz twarzą do ludu. W prezbiterium wg projektu artysty Mieczysława Stobirskiego z Krakowa wykonana została mozaika i metalowy krzyż z figurą Chrystusa Króla. Od tego roku rospoczęła pracę Poradnia Rodzinna.

27 luty 1974 r. Poświęcenie stacji Drogi Krzyżowej - grafitto na ścianach kościoła, wg projektu artysty Mieczysława Stobierskiego.
W parafii działają grupy ministrantów, lektorów,grupa apostolska młodzieży, a rok później tworzą się tzw. "domowe kościoły", skupiające rodziny. Celem comiesięcznych spotkań jest pogłębianie życja chrześcijańskiego w rodzinie.
W parafii rozpoczął pracę ks. Stanisław Saj.

11 maja 1977 r. Uzyskano prawo własności działki wraz z kaplicą, poprzez zamianę lasu, będącego własnością parafii Brzeźnica. Na działce parafii Brzeźnica został wybudowany przez ZTS stadion sportowy, a parafia w Pustkowie Osiedlu zyskała plac przylegający do kaplicy z możliwością budowy kościoła i plebani.

13 czerwiec 1977 r. Uzyskano zezwolenie na budowę plebanii.

27 luty 1978 r. Parafia Pustków Osiedle została zatwierdzona staraniem Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, jako samodzielna.
Trwa praca przy budowie plebani. 16 października - Ogromna radość - Polak, kardynał Karol Wojtyła został Papieżem.
Do pracy w naszej parafii został skierowany ks. Antoni Kocoł.

Kwiecień 1980 r. Wojewoda Tarnowski wydał zezwolenie na budowę kościoła. Rozpoczęto wylesianie działki pod budowę kościoła.

8 maj 1981 r. Poświęcenie wybudowanej plebanii i sal katechetycznych.
W pomieszczeniach plebani oprócz mieszkań dla księży znajduje swoją siedzibę Poradnia Rodzinna, biblioteka, kancelaria parafialna.
13 maja na placu przed Bazyliką Św. Piotra w zamachu ciężko ranny zostaje Papież Jan Paweł II.
28 maja umiera Prymas Tysiąclecia - Stefan Wyszyński.
W parafii rozpoczął pracę ks. Bronisław Rosiek. 13 grudnia został ogłoszony stan wojenny - wielu znajduje w kościele schronienie i otuchę.

8 maj 1982 r. Ks. Biskup Józef Gucwa poświęcił plac pod budowę kościoła. 3 sierpnia rozpoczęto prace przy fundamentach kościoła.

22 czerwca 1983 r. Na Krakowskich Błoniach Papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę naszego kościoła. 16 października kamień ten został uroczyście wmurowany w filar budującego się kościoła. W tym roku wyruszyła na Jasną Górę Pierwsza Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Z naszej parafii grupę pielgrzymkową prowadził ks. Stefan Gardoń.

16 październik 1983 r. Ks. Bp Władysław Bobowski dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego w nowobudowanym kościele.

1984 r. W parafii powstał Klub Inteligencji Katolickiej. Władze świeckie nie wyraziły zgody na jego samodzielność - działał więc w ramach oddziału Tarnowskiego. Prezesem klubu został wybrany Janusz Kusztelak. Na spotkaniach KIK-u gromadziła się liczna grupa osób. Wykłady prowadzili wykładowcy z Seminarium Duchownego w Tarnowie.
Do pracy w parafii skierowany został ks. Józef Węgrzyn.

1985 r. Rozpoczyna swą pierwszą pracę duszpasterską ks. Czesław Haus, który po paru latach, już z parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy wyjedzie na misje do Peru.

1986 r. Odbywają się uroczystości 200-lecia Diecezji Tarnowskiej. W głównej uroczystości na rzędzińskich polach, 7 września bierze udział Episkopat Polski, a poprzedza ją 215 Konferencja Episkopatu, której przewodniczy Prymas Józef Glemp.

9-10 czerwca 1987 r. Papież Jan Paweł II przybył do Tarnowa i dokonał beatyfikacji Karoliny Kózka. W uroczystościach wzięło udział ok. 2 mln. wiernych.

29 czerwca 1987 r. Mszę Św. prymicyjną odprawił pierwszy kapłan, powołany z naszej parafii ks. Marek Mikołajczak.

17-18 październik 1987 r. Wizytację kanoniczną parafii przeprowadził ks. Bp Piotr Bednarczyk.
Do parafii przybył ks. Andrzej Malig.

1988 r. Święcenia kapłańskie z rąk Abpa Jerzego Ablewicza otrzymał ks. Eugeniusz Chmura.
Pracę w parafii rozpoczął ks. Piotr Góra.

1989 r. Pierwsza Komunia dzieci klas II już w nowym kościele.
Odbyły się wybory do Sejmu. Powstał pierwszy rząd III Rzeczpospolitej Tadeusza Mazowieckiego, który rozpoczął przebudowę państwa po latach panowania władzy socjalistycznej.

31 marca 1990 r. 31 marca zmarł ks. Bp Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej - Jerzy Ablewicz. Jesienią Papież Jan Paweł II mianował ks. Bpa Józefa Życińskiego Ordynariuszem Diecezji Tarnowskiej.

Czerwiec 1990 r. Uroczystość prymicyjna braci Jana i Jacka Kaniów.
W parafii rozpoczął pracę ks. Marek Kądziołka.

1991 r. Do pracy w naszej parafii został skierowany ks. Wiesław Rachwał.
Po 31 latach nauka religii wraca do szkół.

24 grudzień 1991 r. Uroczyste poświęcenie nowego kościoła i dzwonów przez ks. Bpa Józefa Gucwę.

1992 r. Święcenia kapłańskie otrzymał ks. Tomasz Kudroń.
Ks. Bp Józef Życiński mianował ks. Bronisława Marczyka dziekanem i utworzył dekanat Pustków Osiedle w skład, którego weszły parafie: Brzeźnica, Korzeniów, Lubzina, Nagoszyn, Ocieka, Ostrów, Paszczyna, Pustków Wieś, Pustków Osiedle, Skrzyszów.

2 listopad 1992 r. Poświęcenie cmentarza parafialnego.

1993 r. Rozpoczęły pracę Caritas i Rada Duszpasterska, która wydaje biuletyn parafialny "Nasz Kościół".
Święcenia kapłańskie z rąk Abpa Jerzego Stroby otrzymał ks. Tomasz Kozub.
Pracę w naszej parafii rozpoczął ks. Janusz Paciorek.

26-27 marca 1994 r. III wizytacja kanoniczna naszej parafii przez ks. Bpa Józefa Gucwę, obchodzącego 25 lecie święceń biskupich. Rok ogłoszony przez ONZ Rokiem Rodziny. W parafii jest to rok nawiedzenia rodzin przez Obraz Jezusa Miłosiernego. Przy okazji nawiedzenia składane są ofiary na "Piętę", która ma być upamiętnieniem męczeństwa i zagłady pomordowanych w obozie Pustków, w 50 rocznicę jego wyzwolenia.

29 maja 1994 r. Ks. Bp Józef Gucwa odprawił na Górze Śmierci Mszę Św. w intencji wszystkich umęczonych na pustkowskiej ziemi, w czasie II wojny światowej.

18-25 września 1994 r. Odbyły się misje święte w naszej parafii.
Do pracy w parafii skierowany został ks. Wojciech Gałda.

1995 r. Jubileusz 25-lecia parafii, Z tej okazji został wybity pamiątkowy medal.

15 sierpnia 1995 r. W naszym kościele złożyły wieczyste śluby zakonne siostry : Dorota i Agnieszka Michna.
Rozpoczął pracę ks. Andrzej Turek.

15-19 październik 1995 r. Renowacje Misji.

16 grudnia 1995 r. Msza św. i Różaniec Fatimski dla dekanatu Pustków Osiedle, w czasie nawiedzenia Parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy przez Matkę Bożą Fatimską.

1996 r. Rok Dziecka ogłoszony przez Jana Pawła II. 11 kwietnia wyruszyła z naszej parafii autokarowa pielgrzymka do Fatimy z ks. Proboszczem i naszymi rodzinami. Pielgrzymi przywożą statuę Matki Bożej Fatimskiej.

17 czerwiec 1996 r. Uroczyste poświęcenie i wprowadzenie do kościoła figury Matki Bożej Fatimskiej, przywiezionej przez ks. proboszcza i parafian z Fatimy.

13 lipca 1996 r. Śluby wieczyste w Krośnie złożyła siostra Danuta (Kamilia) Wolska.
W parafii rozpoczął pracę neoprezbiter ks. Paweł Górski.

5 października 1996 r. Na ręce Matki Fatimskiej został założony różaniec, poświęcony przez Jana Pawła II w Rzymie i odczytany list z błogosławieństwem Papieskim dla całej parafii.

1997 r. 10 lutego na naszym cmentarzu parafialnym odbył się pogrzeb ks. drą doc. Leopolda Regnera wykładowcy Seminarium Duchownego w Tarnowie, pochodzącego z Paszczyny (ur. 12.02.1912 r). W ostatniej drodze towarzyszyli mu kapłani, ks.Bp Józef Życiński, siostry zakonne, rodzina i wierni.
Od 25 maja do 1 czerwca we Wrocławiu odbywają się uroczystości Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, w którym bierze udział Jan Paweł II.
W lipcu klęska powodzi. Najbardziej ucierpiał Wrocław i Dolny Śląsk, a na naszym terenie Borowa i okolice. Caritas - oddział w Pustkowie Osiedlu i parafie dekanatu organizują zbiórkę darów dla poszkodowanych.
12 września cały świat, a szczególnie Indie żegnają matkę ubogich. Matkę Teresę z Kalkuty.
13 grudnia Jan Paweł II mianuje ks. Prałata Drą Wiktora Skworca Biskupem Tarnowskim.

1998 r. Wykonano nowe nagłośnienie do kościoła. Ks. Prałat Bronisław Marczyk obchodzi 40-lecie swojej pracy kapłańskiej.
Rozpoczął w parafii pracę ks. Piotr Nowak.

1999 r. Zostały zawieszone dzwony w wieży kościoła. Dokonano przebudowy schodów.
25 maja otrzymał święcenia ks. Stanisław Kocoł.
W spotkaniu z Ojcem Świętym w Starym Sączu wzięło udział ok. 500 osób z naszej parafii.
Pracę w parafii rozpoczął ks. Tadeusz Celusta

5 września 1999 r. Na Górze Śmierci uroczystość z okazji 60 rocznicy wybuchu II wojny światowej, 55 rocznicy wyzwolenia obozu w Pustkowie i III Tysiąclecia. Ks. Bp Ordynariusz Wiktor Skworc wraz z kapłanami dekanatu władzami samorządowymi, wiernymi i zaproszonymi gośćmi odprawił mszę św. w wymienionych intencjach.

28 listopada 1999 r. W I niedzielę Adwentu zostały poświęcone 3 kopie figur MB Fatimskiej, które nawiedzą nasze domy z okazji Jubileuszu 2000 lecia.

17 sierpnia 2003 r. Uroczyste pożegnanie ks. Prałata Bronisława Marczyka przechodzącego na emeryturę.

24 sierpnia 2003 r. Uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza ks. Romana Woźnego przez nowego księdza Dziekana Józefa Hamigę.

30 września 2012 r. Konsekracja Kościoła przez przez Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża

Wyświęceni z naszej parafii:   
 1. Ks. Marek Mikołajczak (Sercanin), ur. w 1961 r., wyświęcony w 1987 r.
 2. Ks. Eugeniusz Chmura, ur. w 1963 r., wyświęcony w 1988 r. - † 2010
 3. O. Jacek Kania (Kapucyn), ur. w 1962 r., wyświęcony w 1990 r.
 4. O. Marcin (Jan) Kania (Kapucyn), ur. w 1963 r., wyświęcony w 1990 r.
 5. Ks. Tomasz Kudroń, ur. w 1966 r., wyświęcony w 1992 r.
 6. Ks. Tomasz Kozub (Chrystusowiec), ur. w 1966 r., wyświęcony w 1993 r.
 7. Ks. Stanisław Kocoł, wyświęcony w 1999 r.
 8. Ks. Kamil Lipiński, wyświęcony w 2002 r.
 9. Ks. Paweł Kocoł, wyświęcony w 2003 r. - † 2011
 10. Ks. Stanisław Kłyś, wyświęcony w 2004 r.
 11. Ks. Rafał Słomba, wyświęcony w 2004 r.
 12. Ks. Adam Starzyk, wyświęcony w 2006 r.
 13. Ks. Tomasz Pieróg, wyświęcony w 2009 r.
 1. S. Kamila (Wanda) Bachan (Serafitka), ur. w 1958 r.
 2. S. Maria Kolbusz(Szarytka), ur. w 1962 r., śluby zakonne w 1988 r.
 3. S. Małgorzata Gil (Szarytka), ur. w 1962 r., śluby zakonne w 1989 r.
 4. S. Łucja (Genowefa) Grzyb (Serafitka), ur. w 1962 r., śluby zakonne w 1991 r.
 5. S. Kamilia (Danuta) Wolska (Józefitka), ur. w 1967 r.
 6. S. Franciszka (Joanna) Węgrzyn (Wizytka), ur. w 1969 r., śluby zakonne w 1995 r.
 7. S. Dorota Michna (Misjonarka Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej),ur. w 1968 r.
 8. S. Agnieszka Michna (Misjonarka Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej),ur. w 1970 r.
 9. S. Małgorzata Michna (Misjonarka Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej),ur. w 1976 r.