Poniedziałek – 31 Marzec 2025 – 90 dzień w roku
Dzień powszedni
INTENCJE – Marzec 2025
Módlmy się, aby rodziny dotknięte podziałem doświadczyły uzdrawiającej mocy przebaczenia i odkryły, że nawet różnice mogą stać się bogactwem.
Intencje
700
Śp. Maria i Stanisław Majka w rocznicę śmierci Stanisława i Zmarli z Rodziny |
Śp. Jan Burek w 13. rocznicę śmierci |
1800
Śp. Kazimiera i Jan Stręk | |
POZA PARAFIĄ | |
Śp. Krystyna Zawora od Krzysztofa Zając z Rodziną Śp. Jan Płaza od Córki Agaty Oszajec i Wnuka Kacpra Śp. Stefania Szewc od Rodziny Sobuś Śp. Jan Ochab od Sąsiadów z bloku 42 z klatki 1 Śp. Teresa Michałek od Zięcia Adama z Rodziną Śp. Zuzanna Ciszek od Jolanty i Włodzimierza Kopala Śp. Edward Muszyński od Agnieszki Radek z Rodziną |
Czytania na dziś
Do przemyślenia z dzisiejszych czytań
■ Uwierzył człowiek słowu, które Jezus powiedział do niego.Z Kafarnaum do Kany Galilejskiej jest 35 km. Pieszo trzeba iść około 9 godzin, konno może 3. Ojciec rozmawiał z Jezusem, a następnego dnia wracał do domu! Nie pędził sprawdzić, co się stało, bo podczas tej rozmowy zyskał pewność, że jego syn jest bezpieczny. Nie było widać u niego desperacji. Uwierzył, zanim zobaczył.
Różaniec 03/2025 Komentarz: ks, Kamil Falkowski
Patron dnia
Św. Beniamin, diakon, męczennik
hebr. Benjamin „syn prawicy”
Św. Beniamin, diakon, męczennik († 424) był diakonem biskupa Abdasa. Kiedy w Persji wybuchło prześladowanie w latach 420-422, Beniamin dostał się do więzienia. Wyróżniał się odwagą i wymową. Dzięki jednak interwencji ambasadora cesarza wschodnio-rzymskiego i na mocy traktatu, zawartego między cesarzem, a Persami, król perski przerwał prześladowanie. Św. Beniamin po dwóch latach wielu cierpień w więzieniu odzyskał wolność pod warunkiem, że zaprzestanie apostołowania.
Sytuacja jednak szybko się zmieniła. Persja popadła ponownie w konflikt z cesarstwem. Rozpoczęto na nowo prześladowanie chrześcijan, gdyż uważano ich za zwolenników cesarskich. Aresztowano ponownie św. Beniamina. Dla wymuszenia na nim wyparcia się wiary w Chrystusa zastosowano wobec niego najokrutniejsze męki. Kiedy zaś Święty nie załamał się, stracono go publicznie w 424 r. Do naszych czasów zachował się opis męki i śmierci Beniamina w języku greckim i ormiańskim.
Kościoły wschodnie najczęściej obchodzą pamiątkę śmierci św. Beniamina 31 marca.
Św. Balbina, dziewica i męczennica
łac. balbus, co oznaczało jąkałę, według innej wersji, jest to określenie osoby wywodzącej się z rodu Balbusów
Św. Balbina - posiadamy dwa dokumenty, które opisują życie i męczeństwo Balbiny. Niestety, pochodzą one z wieku VI i zawierają wiele legend, w których tak bardzo rozmiłowało się średniowiecze. Jeden z tych dokumentów to opis męczeńskiej śmierci papieża, św. Aleksandra, a drugi to opis męczeńskiej śmierci św. Balbiny i św. Hermeta.
Balbina miała być córką św. Kwiryna, który na dworze cesarza Hadriana (117-138) piastował wysoki urząd trybuna wojskowego. Sam cesarz nie był początkowo nastawiony wrogo do chrześcijan, jak przed nim Neron i Domicjan. Pod wpływem apologii, jaką skierowali do niego w obronie chrześcijaństwa św. Arystydes i św. Kwadratus, zakazał on samosądów na chrześcijanach. Niestety, wydał dekret zezwalający na skazywanie na śmierć tych chrześcijan, którzy zostaną oskarżeni o wyznawanie wiary w Chrystusa i w sądzie nie wyrzekną się jej. Tak więc właśnie za panowania cesarza Hadriana ponieśli śmierć męczeńską papieże: św. Sykstus I (+ 125) i św. Telesfor (+ 136). Być może w tym czasie zginęli także św. Kwiryn, ojciec Balbiny, wraz z córką i wielu innych. Nie jest jednak pewne, czy św. Kwiryn i jego córka ponieśli śmierć męczeńską za cesarza Hadriana, czy też później, za panowania cesarza Marka Aureliusza (161-180), jak przypuszczają niektórzy hagiografowie. Jeżeli tak, dane o ich męczeństwie trzeba by przenieść na czas nieco późniejszy.
Balbina miała przyjąć chrzest wraz ze swoim ojcem i z całą rodziną z rąk św. Aleksandra I, papieża (+ ok. 115). Przyczyną nawrócenia się całej rodziny miało być nagłe, cudowne uzdrowienie Balbiny, którą umierającą zaniesiono przed św. Aleksandra. Według podanych źródeł wielu młodzieńców z najszlachetniejszych rodzin rzymskich ubiegało się o rękę Balbiny. Jej ojciec zajmował wszak wysokie stanowisko i posiadał spory majątek. Balbina odrzuciła kategorycznie wszystkie oferty. To właśnie miało stać się przyczyną jej śmierci, gdyż zawiedzeni pogańscy konkurenci o jej rękę oskarżyli ją przed cesarzem, że jest chrześcijanką. Wraz z ojcem wtrącono ją do więzienia. Kiedy zaś nie załamała się na widok tortur, zadawanych jej ojcu, została ścięta mieczem.
O kulcie św. Balbiny świadczy wystawiony w Rzymie w wieku VI kościół ku jej czci. W ołtarzu głównym znajduje się duży sarkofag, widoczny pod mensą, zawierający jej relikwie. Istniał także w Wiecznym Mieście cmentarz św. Balbiny.
Inni patroni dnia
Bł. Bonawentury Tornielli zk. († 1491)
Św. Gwidona z Pompozy op. († 1046)
Bł. Joanny z Tuluzy zk. († XIV w.)
Jan Paweł II na 14 tydzień

Sprawiedliwość i pokój może przynieść tylko oczyszczenie sumień.
Ważne wydarzenia
Poświęcono sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie.
31 III 1895
Otwarto nowe ujście Wisły, by zabezpieczyć Żuławy przed powodziami.
31 III 1952
Prymas Polski abp Stefan Wyszyński przesyła do Bolesława Bieruta protest w związku z przejmowaniem przez komunistów zakładów opiekuńczych prowadzonych przez zgromadzenia zakonne.
Gdzie mieszkamy
Bibliografia
Biografie świętych opracowano z wykorzystaniem:
- 1 – Święci na każdy dzień – Ks. Wincenty Zaleski SDB – Wydawnictwo Salezjańskie
- 2 – Sanktuaria Polskie – Ks. Wincenty Zaleski SDB – Wydawnictwo Salezjańskie
- 3 – Internetowej Liturgii Godzin
- 4 – Tygodnik Niedziela
- 5 – Dwumiesięcznik Przymierze z Maryją
- 6 – Miesięcznik Różaniec