ŚWIĘCI ZNANI I NIEZNANI
Niezawodna Święta Rita z Cascii
patronka spraw trudnych i beznadziejnych
Wioletta Kłusek
Rita urodziła się w 1381 r. we Włoszech (Roccaporena). Na chrzcie otrzymała imię Małgorzata. Już jako mała dziewczynka marzyła, by wstąpić do zakonu. Jednak gdy miała 12 lat, rodzice wydali ją za mąż za mężczyznę, który okazał się agresywny i brutalny. Małgorzata urodziła mu bliźnięta – chłopców, którzy, jak się szybko okazało, odziedziczyli po ojcu gwałtowny charakter. Po 18 latach małżeństwa mąż Małgorzaty stracił życie w bójce. Synowie postanowili pomścić ojca. Nieszczęśliwa matka zwróciła się do Boga z błaganiem, by raczej wezwał jej synów do siebie, niż pozwolił im popełnić zbrodnię. Wkrótce młodzieńcy ciężko zachorowali. Przed śmiercią ulegli prośbom matki i wybaczyli mordercom.
Po śmierci synów Małgorzata postanowiła wstąpić do zakonu. Udała się do augustianek – eremitek w Cascii. Opatka trzykrotnie jej odmawiała, w klasztorze przebywały młode dziewczęta i uznano, że nie jest to miejsce dla wdowy. Według legendy Ricie ukazali się: św. Jan Chrzciciel, św. Augustyn i św. Mikołaj z Tolentino i odprowadzili ją pod bramę klasztoru, która sama się otworzyła. Opatka nie sprzeciwiała się już i Rita została wśród mniszek. Życie klasztorne Rity przepełnione było pokutą i duchową modlitwą do Jezusa Ukrzyżowanego. W czasie wizji w 1443 roku otrzymała stygmaty korony cierniowej, które zachowały się do śmierci. Zmarła 22 maja 1457 roku.
MODLITWA
Święta Rito, stanowisz wzór żony,
która wie, że małżeństwo jest czasami
krzyżem, który przyjmujemy na nasze
barki. Modlę się o cierpliwość i pokorę,
by móc znosić przykrości, jakie czasami
sprawiają nam nasi bliscy. Amen
Kolejna legenda mówi, że umierając, Rita poprosiła krewnego o przyniesienie róży z ogrodu. Mężczyzna wrócił z pięknym kwiatem, mimo że był to mroźny zimowy dzień. Dlatego we Włoszech 22 maja tradycyjnie poświęca się tzw. róże świętej Rity.
W Polsce kult świętej Rity pielęgnowany jest w klasztorze i kościele Augustianów św. Katarzyny w Krakowie, w klasztorze w Łomiankach oraz w Nowym Sączu – jedynym w Polsce Sanktuarium Świętej od spraw beznadziejnych (erygowanym przez biskupa Andrzeja Jeża 19 maja 2019 roku).
ŚWIĘCI ZNANI I NIEZNANI
Św. Rita, wdowa, zakonnica
wł. zdrobnienie od Margerita Małgorzata
Św. Ryta, wdowa, zakonnica, jedna z najbardziej popularnych świętych na świecie. Urodziła się około 1380 roku w rodzinie ubogich górali w Rocca Porena, niedaleko Cascii (Umbria) jako jedyne dziecko. Na życzenie rodziców wyszła za mąż. Związek był nieudany. Porywczy brutalny mąż był powodem jej dramatów. Zginął zabity w porachunkach wendety Ryta była matką dwóch synów, z którymi miała kłopoty wychowawcze. Bojąc się, by nie kontynuowali wendety prosiła Boga, aby raczej zabrał ich ze świata, niż mieliby stać się zabójcami. Zmarli podczas epidemii.
Rita jako trzydziestokilkuletnia wdowa wstąpiła do zakonu augustianek. Odznaczała się posłuszeństwem, duchem modlitwy i cierpliwości. Będąc prostą i niewykształconą osobą, osiągnęła szczyty kontemplacji. Pewnego dnia podczas modlitwy przed Ukrzyżowanym, którego postać była na fresku, cierń oderwał się z korony Jezusa i wbił się w jej czoło. Ta bolesna rana szczególny stygmat była powodem jej niesłychanych cierpień przez 15 lat. Zmarła na gruźlicę 22 maja 1457 roku w Cascii. Tam spoczywa jej ciało nienaruszone do dziś. Sanktuarium Świętej, obejmujące jej rodzinny dom w Rocca Porena oraz klasztor i kościół w Cascii, w którym została pochowana, jest miejscem tłumnych pielgrzymek. Beatyfikowana w 1627 roku, kanonizowana w 1900. Św. Ryta jest patronką w sprawach trudnych i beznadziejnych. Jest opiekunką wielu dzieł charytatywnych i bractw.
W IKONOGRAFII święta przedstawiana jest w stroju zakonnym w czarnym habicie i w białym welonie, z cierniem na czole. Jej atrybutami są: dwoje dzieci, krucyfiks, cierń, figa, pszczoły róża.
Inni patroni dnia
Św. Attona bpa w Pistoli († 1143)
Św. Bazyliszka m. († IV w.)
Św. Fulka († XII w.)
Św. Heleny dz. († V w.)
ŚwŚw. Kasta i Emila, mm. († III w.)
Św. Marcjana bpa († 127)
Św. Romana op. († VI w.)
ŚwŚw. Piotra od Wniebowzięcia, Jana Machado, mm. w Japonii (†1617)