Imieniny: Piusa Joanny Fidelisa Baldwina Kazimiery Feliksa Cyrioka Wiktorii Apolinarego
Św. Pius X, papież
łac. pius pobożny, uczciwy, oddany Bogu
Św. Pius X, papież (1835-1914) – Giuseppe Sarto urodził się w rodzinie wiejskiego listonosza, w Riese koło Wenecji. Po studiach teologicznych był kolejno wikariuszem, proboszczem, kanclerzem kurii, prefektem i ojcem duchownym w seminarium, biskupem Mantui, kardynałem i patriarchą Wenecji. W roku 1903 został wybrany na stolicę Piotrową. Odrodził życie eucharystyczne, wydając dekrety o częstszym przystępowaniu do Eucharystii i pozwalając dzieciom na wcześniejszą Komunię św. Nazwano go „papieżem dzieci”. Zreformował kurię rzymską oraz przepisy dotyczące konklawe, kalendarz kościelny liturgię i muzykę sakralną. Poświęcał uwagę sprawom społecznym. Był mediatorem w konflikcie między Boliwią, Peru i Brazylią. Występował zdecydowanie przeciw błędom ewolucjonizmu i modernizmu. Był człowiekiem głębokiej modlitwy, pełnym pokory.
Beatyfikowany w 1951, kanonizowany w 1954 roku przez Piusa XII. Pochowany w bazylice św. Piotra na Watykanie. Patron esperantystów.
W IKONOGRAFII św. Pius X przedstawiany jest w stroju papieskim.
Bł. Brunon Zembol, zakonnik i męczennik
germ. braun brunatny, ciemny, brązowy; prawdopodobnie imię pochodzące od koloru włosów
Bł. Brunon Zembol (Jan Zembol) urodził się 7 września 1905 r. w Łętowni koło Jordanowa. W rodzinnej miejscowości ukończył pięć klas w szkole ludowej, potem pracował na gospodarstwie. W 1922 r., mając 17 lat, wstąpił do franciszkanów-reformatów we Lwowie, przyjmując imię Brunon.
W zakonie pracował od 1924 r. – najpierw jako kucharz w klasztorze w Przemyślu, a następnie jako kwestarz w Stopnicy. Po nowicjacie i złożeniu pierwszych ślubów przez trzy lata pracował we Włocławku, rok w Krakowie i ponownie rok we Lwowie, gdzie 6 marca 1932 r. złożył śluby wieczyste.
Od roku 1933 pracował w klasztorze w Sądowej Wiszni koło Lwowa, gdzie był kucharzem, organistą i ogrodnikiem, zaś od 1937 roku – w klasztorze w Chełmie Lubelskim.
Po wybuchu II wojny światowej pomagał uciekinierom i pacjentom miejscowego szpitala. W dniu 19 września 1939 roku został wraz z innymi braćmi zakonnymi aresztowany przez hitlerowców i osadzony w zamku lubelskim. W czerwcu 1940 roku wywieziono go do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, a w grudniu tego roku – do obozu w Dachau. Pod koniec marca 1942 r. władze obozowe skazały go na karę wrzucenia do basenu z lodowatą wodą. Na skutek nieludzkiego traktowania br. Brunon zmarł 21 sierpnia 1942 roku w opinii świętości. Został beatyfikowany w grupie 108 męczenników II wojny światowej przez papieża św. Jana Pawła II podczas Mszy św. sprawowanej w Warszawie 13 czerwca 1999 r.
W IKONOGRAFII przedstawiany jest w habicie franciszkańskim, z wizerunkiem Matki Bożej Łętowskiej i sylwetką kościoła w Łętowni, której jest patronem.
Inni patroni dnia
św. Anastazego m. w Dalmacji († 304?)
św. Apolinarego Sydoniusza bpa († 480)
śwśw. Bassy i jej trzech synów Agapiusza, Fidelisa, Teogona, mm. w Edessie († IV w.)
bł. Bernarda Tolomei op. († 1348)
śwśw. Bonoza, Maksymiliana, mm. († 363)
św. Cyriaki wdowy m. († III w.)
śwśw. Cysella, Kameryna, Luksoriusza, mm. w Sardynii († ok. 300)
św. Kwadrata bpa († III/IV w.)
św. Prywata bpa m. († 275)
św. Sydoniusza bpa w Auvergne († 479)
bł. Wiktorii Rasoamanarivo wdowy z Madagaskaru († 1894)
℗ Św. Pius X, papież ℗ Bł Brunon Zembol, zakonnik i męczennik